Jag tillönskar alla läsare och vänner ett riktigt Gott Nytt År med massor av spännande upplevelser och att både själ och kropp får sitt lystmäte. Varje år har ju sina utmaningar och 2011 kommer inte att vara något undantag.
Jag avslutar året med gratinerad hummer och jag har receptet från en kokbok från 1930-talet. Receptet är personligt förädlat och det går lika bra att använda den billigare och importerade hummern.
Gör först en sås genom att fräsa upp 2 msk smör och tillätta 2 ½ msk matlagningsmjöl späd med 2 dl vispgrädde och 1½ dl hummerspad samt en tärning fiskbuljong. Låt koka under omrörning i ca: 7 min Tag av kastrullen från plattan och rör ned 1 dl Västerbottenost och 1 msk smör, 2 äggulor och 1 msk Calvados alt. vitt vin och glöm inte Cayennepeppar. Såsen får nu inte koka mer utan skall svalna något. Mängden sås är baserad på 2 humrar och lite till.
Nu är det dags att klyva hummern detta sker enklast genom att sätta knivspetsen mellan ögonen och sedan dela hummern. Tag ur hummerköttet och skär det i små bitare. Rensa bort inälvor och hjärna försiktigt så inte skalet skadas. Knäck klorna på undersidan med en nötknäckare eller knivhandtag och låt köttet vara kvar.
Blanda nu ned hummerköttet i stuvningen som sedan läggs i hummerskalet med råge. Strö över riven ost, sikta över skorpströ och fukta ytan med lite smält smör.
Hummerhalvorna läggs på en bädd av grovsalt (om det finns) eller bakplåtspapper i en långpanna och gratineras i övervärme i ca: 10-12 minuter tills den fått färg. Lägg sedan humrarna på tallrik och garnera med t.ex. persilja. Som måltidsdryck föreslås ett glas vitt vin Zumbali ur en av de mest prisväda boxvinerna
Överbliven stuvning kan blandas med räkor och gratineras på samma sätt i snäckskal eller på rostat bröd.
Det behöver inte bli så dyrt en hummer om 375 gram kostar ca: 50 kr på Lidl och resten av kostnaderna är försumbara. Du får en festmåltid för ca: 35 kr kuvertet och blir omåttligt populär.