Det är dags att ta itu med hårdhandskarna med gangsters som håller på med falska fakturor och stulna identiteter både ur spanings- och straffsynpunkt. Här ska det vara fängelse som gäller och minst två år. Nu när det blir svårare att råna och lura banker ja då är vi tillbaka på stölder från vanligt folk och småföretag.
Det kanske inte behöver vara poliser som utför de här förundersökningarna de kan säker också finansieras genom avgifter från både transaktioner och bedragarnas konton. Den som utsätts för falska fakturor eller identitetsstöld måste också få rejäla skadestånd.
Våra nuvarande personnummer har också spelat ut sin roll som identitet och det behöver komma något nytt och personligt. Personnummer är ett otidsenligt instrument och det finns ingen anledning att upplysa om när man är född och det finns bättre sätt att styrka sin identitet 2014.