Jag trodde det var första april idag när jag läste rubriken i DN som löd ungefär så här ”Helikoptersläpp av pengar till medborgarna för att få igång inflationen”. Nu skulle det ske lite mer ordnat genom insättning på våra konton så vi kunde börja konsumera. Tanken är att vi ska köpa bilar och bostäder samt resa och slösa.
Vi har många grupper som sådana pengar skulle adresseras till. Pensionärer och arbetslösa vore nog de som hade bäst förutsättningar att sätta sprätt på pengarna för den lilla summa de får räcker inte långt. Det här skulle gå till så att penningmängden ökade och det blev i princip luftpengar. Marchalhjälpen efter andra världskriget var sådana pengar där hela fraktfartyg med dollar utan täckning spreds i Europas sönderbombade länder.
Man kan fundera över om detta över huvud taget är möjligt när politikerna med stenhård hand låter våra pensionärer leva under fattigdomsnormen. Det här förslaget är bara ett ytterligare hjärnsläpp av vattenkammade ekonomer.
http://www.dn.se/ekonomi/vi-har-sett-helikopterslapp-inom-fem-ar-i-japan/