I sin prognos har Pensionsmyndigheten lovat en höjning av pensionerna med 1,3 % för år 2015. Det skall bli intressant att se hur de och budgetavdelningen på Finansdepartementet tänker glida ur det löftet.
I år har pensionen sänkts med 2,7 % och är därmed åter på 2008 års nivå. Hur kan en löntagare acceptera att den pensionsavgift som sätts in i pensionssystemet inte följer med i samhällets uppgång. Vi har stigande BNP men pensionerna sänks.
Pensionsmyndighetens prognoser ger alltid ett relativt högt prognosresultat sådär fyra år framåt i tiden och en måttlig höjning i närtid som oftast blir ett minus istället när det skall verkställas.
Dagens Allmänna Pensionssystem blir ett hån mot de som jobbat och gjort rätt för sig de är de stora förlorarna. De får heller ”inte ett rävis” av den skattesänkning som nu aviseras utan det går till Garantipensionärerna. Givetvis är det dem unt och snart är alla pensionärer Garantipensionärer vartefter det Allmänna pensionssystemet vittrar sönder.