Det finns nu bevis på att tiggarna i Stockholm betalar för en sittplats på ett iskallt betonggolv. Man kan kalla dem sutenörer som tar betalt av de stackars utsatta människorna. Enligt artiklar i tidningarna är det på det viset.
Ingen politiker vågar ta i dessa frågor utan passar för att deras karriär hotas av den här typen av besvärliga beslut. Lösningen för tiggarna finns inte på den kalla betongen utan i ett arbete som ger försörjning. Jag tycker det är dubbelt jävligt att först behöva tigga sedan kommer en torped och ska ha en del av de pengar som tiggts in.
Det finns bara en väg ur detta kriminella träsk med torpeder och det är att förbjuda tiggeri. Vi kan inte se på hur dessa människor utnyttjas av skrupelfria torpeder. Tiggarnas sak måste lösas på annat sätt varför inte bygga en modell ”textil eller ikea fabrik” i deras hemtrakter. Hellre ge dem en låg lön i en nödhjälpsfabrik än tiggeri, det skulle i alla fall jag föredra.